Mieszkając w wielokondygnacyjnym budynku ryzyko zalania mieszkania jest stosunkowo duże. Wynika ono m.in. z zapominalstwa sąsiadów mieszkających powyżej lub uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej. W pierwszym i drugim przypadku stosuje się zasadę winy, która obliguje winowajcę do naprawienia wszystkich wyrządzonych szkód. Kluczową kwestią jest prawidłowe osuszanie po zalaniu, które eliminuje ryzyko występowania pleśni i grzybów, a także rozwiązuje problem zbyt dużej wilgotności.
Co zrobić w przypadku zalania mieszkania?
W sytuacji gdy na sufit zaczyna kapać woda lub ściany na dużej wysokości robią się szybko mokre, występuje duże prawdopodobieństwo zalania. W takim przypadku należy jak najszybciej odciąć źródło wody.
- W pierwszej kolejności warto udać się do sąsiada mieszkającego piętro wyżej. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie on jest winowajcą. Jeżeli tak się okaże, wówczas należy natychmiast zakręcić kurek z wodą i postarać się najszybciej zebrać wodę z podłogi przy pomocy np. ręczników. Pozwoli to ograniczyć zalanie.
- W sytuacji gdy winowajca ma aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wówczas sprawa jest ułatwiona. Po oczywistym stwierdzeniu winy, należy poprosić o nazwę ubezpieczenia, numer polisy i kontakt. Następnie samodzielnie zgłaszamy szkodę, podając wszystkie niezbędne dane, o które poprosi pracownik infolinii.
Warto również pamiętać o wykonaniu dokładnej dokumentacji zdjęciowej. Aby poprawić jakość zdjęć, dobrym pomysłem jest doświetlenie zalanej części ściany, sufitu lub podłogi. Po zgłoszeniu sprawy może odwiedzić nas rzeczoznawca, który oszacuje wartość szkody i po upływie czasu określonego w umowie, otrzymamy pieniądze na wskazane konto. Następnie należy wykonać osuszanie po zalaniu, które jest szczególnie istotne przy dużej ilości wody.
Jak uzyskać odszkodowanie – dodatkowe informacje
Niejednokrotnie właściciele mieszkań wykupują ubezpieczenie majątkowe, chroniące ich własność. Warto jednak pamiętać, że trzeba dokładnie sprawdzić wyłączenia, ponieważ niektóre firmy nie ubezpieczają mieszkań od zalania. W przypadku gdy nasze ubezpieczenie obejmuje takie przypadki, wówczas zgłaszamy się do ubezpieczyciela i podajemy wszystkie niezbędne informacje, a jeżeli to konieczne, wysyłamy dokumentację zdjęciową zawierającą m.in. kilka fotografii szkody pod różnym kątem.
- W sytuacji gdy winowajca nie posiada ubezpieczenia, wówczas pieniądze zostaną wypłacone z polisy poszkodowanego. Następuje to oczywiście po wcześniejszym oszacowaniu strat przez rzeczoznawcę. W kolejnym etapie firma, w której wykupiliśmy odszkodowanie będzie egzekwowała środki od winowajcy, już bez naszego udziału.
- Niejednokrotnie do zalania dochodzi poprzez uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. W takim przypadku wszystkie roszczenia należy kierować do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości. Za stan techniczny rur biegnących w pionie nie odpowiadają mieszkańcy. Drugą metodą jest samodzielne zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela i wskazanie winowajcy, czyli w tym przypadku zarządcy.
Osuszanie po zalaniu ścian, podłóg i sufitu powinno odbyć się jak najszybciej, aby uniknąć rozwoju szkodliwych pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną alergii. Cały proces jest realizowany profesjonalnymi osuszaczami i nagrzewnicami, które w stosunkowo krótkim czasie usuwają nadmiar wilgoci nawet w przestronnych pokojach. Oczywiście na początku należy całkowicie odciąć źródło wilgoci, w przeciwnym wypadku całe osuszanie po zalaniu będzie nieskuteczne.