Wilgoć w domu – konsekwencje zdrowotne

kaszel

O komforcie przebywania w danym pomieszczeniu decyduje nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza. Gdy jest zbyt wysoka, wówczas możemy mieć wrażenie niepełnych oddechów, a co za tym idzie, uczucia zmęczenia. Warto również wiedzieć, że wilgoć gromadzi się praktycznie na każdym przedmiocie i dodatkowo wnika w ściany, sufit, podłogę, meble i inne elementy wyposażenia domu lub mieszkania. Wilgotność powietrza powinna wahać się od 40% do 60%. Jeśli jej poziom jest inny, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firmy oferującej osuszacze z dowozem. Dzięki takim urządzeniom, można stosunkowo szybko osuszyć pomieszczenia, a nawet cały budynek.

Jakie są przyczyny zbyt dużej wilgotności powietrza?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na zbyt dużą wilgotność ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością niewystarczająca wentylacja. Niestety niewiele osób systematycznie kontroluje kanały wentylacyjne. Niejednokrotnie bywa tak, że są one zatkane lub wręcz zamurowane. Jest to duży błąd, który w konsekwencji może doprowadzić do zawilgocenia budynku.

  • Kolejną kwestią jest zbyt małe nasłonecznienie, które może być wynikiem stałego zasłonięcia okien. W żadnym wypadku nie należy tego robić, a już szczególnie w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie.

Pierwszym niepokojącym objawem jest nieprzyjemny zapach, którego w żaden sposób nie można się pozbyć. To najlepszy moment aby wynająć osuszacze z dowozem. Istnieje bowiem duża szansa, że wilgoć nie wdarła się jeszcze głęboko w ściany. Jeżeli zlekceważymy ten moment, wówczas mogą pojawić się wykwity i plamy. Na początku będą niewielkie, jednak z biegiem czasu z pewnością się powiększą.

Negatywne konsekwencje zdrowotne zbyt dużej wilgotności powietrza

W sytuacji gdy na ścianie, suficie lub podłodze pojawi się pleśń i grzyby, wówczas przebywanie w takim pomieszczeniu może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem, a także częste bóle głowy. Długotrwałe przebywanie w zbyt wilgotnym pomieszczeniu może doprowadzić do wystąpienia różnego rodzaju alergii, w tym pokarmowych. Często spotykane są także infekcje skórne, długotrwały katar oraz potencjalnie niebezpieczne przewlekłe zapalenie zatok. Co zrobić w takim przypadku?

  • Jedynym skutecznym sposobem jest całkowite usunięcie grzybów i pleśni z pomieszczenia, a także przywrócenie prawidłowej wilgotności powietrza. Niejednokrotnie może to nawet wymagać skucia części tynku. Firmy oferujące osuszacze z dowozem dysponują urządzeniami charakteryzującymi się zróżnicowaną mocą, a co za tym idzie, wydajnością. Dzięki nim można skutecznie i szybko osuszyć zarówno niewielki, jak i przestronny pokój.
  • Równie ważną kwestią jest prawidłowa izolacja murów. Dzięki niej zawilgocenie pomieszczenia już nigdy nie powinno się powtórzyć.

Dużą skutecznością cechują się nagrzewnice, które w połączeniu z osuszaczami gwarantują najlepsze rezultaty. Profesjonalne firmy oferujące wynajem urządzeń tego typu, niejednokrotnie świadczą również usługi pomiaru wilgotności. Dzięki takim testom jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić jej poziom, a także podjąć kroki wyprzedzające. Ich realizacja sprawi, że w przyszłości nie będziemy musieli borykać się ze znacznie większym problemem. Osuszacze z dowozem to idealny pomysł na szybkie doprowadzenie mieszkania po zalaniu do stanu używalności. Wystarczy podłączyć je do prądu i odczekać odpowiednią ilość czasu, a poziom wilgotności w pomieszczeniu z pewnością się obniży. Im szybciej zaczniemy osuszanie, tym krócej będzie trwało.