Jak zlokalizować przeciek w mieszkaniu?

krople

Awaria instalacji wodnej wiąże się z wieloma kłopotami i w niektórych przypadkach jest niezwykle trudna do zlokalizowania. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim wyciekiem wody, wówczas konieczna może okazać się wizyta specjalisty. Woda szuka najprostszej drogi, dlatego przeciek nie zawsze jest zlokalizowany w tym miejscu, w którym powstaje zawilgocenie. W przypadku dużych awarii wykonuje się osuszanie budynków, które w stosunkowo krótkim czasie przywraca prawidłową wilgotność powietrza i zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

W jaki sposób znaleźć źródło przecieku?

W sytuacji gdy nagle pojawi się wilgoć w mieszkaniu, należy jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do ustalenia przyczyny problemu. Im szybciej zlokalizujemy wyciek, tym poniesiemy mniejsze straty. Nie warto jednak zaczynać od skuwania posadzki, ponieważ może okazać się, że źródło jest zupełnie w innym miejscu. Od czego powinniśmy zacząć?

  • Przede wszystkim należy skrupulatnie sprawdzić wszystkie podłączenia instalacji wodnej. Wraz z upływem lat mogą pojawić się minimalne nieszczelności, które z czasem stają się coraz większe. Kolejną kwestią jest dokładne sprawdzenie podłączeń grzejników. Tutaj również mogą pojawić się wycieki. Korozja poszczególnych złączy jest szczególnie częsta w przypadku starych elementów.
  • W sytuacji gdy źródło wycieku znajduje się w posadzce, wówczas niezwykle pomocne okazują się zdjęcia, na których widać dokładny przebieg rur. Możemy również skorzystać z planów, jednak należy pamiętać, że nie zawsze są one precyzyjne. Jeżeli takie fotografie lub plany są niedostępne, wówczas mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to kucie podłogi, z nadzieją że nasza intuicja nas nie zawiedzie. Z kolei drugie to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która wykorzystuje odpowiedni sprzęt.

Gdy zawilgoceniu ulegnie dużą część podłogi, wówczas ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych, jest bardzo wysokie. Firmy oferujące takie usługi jak osuszanie budynków, dysponują wydajnymi urządzeniami, dzięki którym usunięcie skutków nawet dużego wycieku trwa relatywnie krótko. Nagrzewnice cechujące się dużą mocą i w połączeniu z osuszaczami gwarantują najlepsze efekty.

Jak znaleźć wyciek w ścianie?

W przypadku gdy źródło wycieku wody znajduje się w ścianie, możemy spróbować zlokalizować je samodzielnie. Jest to o tyle prostsze, ponieważ rury są znacznie płycej osadzone w ścianie niż w posadzce. Warto jednak pamiętać, że grawitacja tak działa na wodę, że pierwsze objawy wycieku mogą być widoczne poniżej jego źródła. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie określić, w którym miejscu znajduje się nieszczelność. Niekiedy trzeba ponownie rozkuwać ścianę, np. powyżej lub obok pierwszego otworu.

  • Specjalistyczne firmy wykorzystują m.in. geofon, czyli mikrofon, który jest połączony z zestawem odpowiedzialnym za przetwarzanie dźwięku. Wyciekająca woda generuje szum. Im wyciek jest większy, tym szum jest bardziej słyszalny.
  • Kolejny urządzeniem przeznaczonym do precyzyjnego lokalizowania wycieków jest kamera termowizyjna. Ponadto równie często bada się wilgotność ścian w obrębie domniemanego miejsca wycieku.

Wybór konkretnej metody jest uzależniony od wielu czynników, dlatego nie sposób wskazać która jest najbardziej skuteczna. Gdy już poradzimy sobie z usunięciem szkody, przyszedł czas na skorzystanie z usług firmy oferującej osuszanie budynków. Wynajem osuszaczy to jeden z najlepszych, a co za tym idzie, najbardziej opłacalnych sposobów na pozbycie się skutków wycieku wody.