Osuszanie domów z bali

dom z drewna

Domy z bali, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej Polaków, są coraz bardziej pożądane. Ich budowa jest prosta, jednak wielu etapów nie można pominąć. Elementy betonowe w drewnianych domach, należy osuszyć zaraz po wybudowaniu. Pominięcie tej czynności może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. W takich budynkach ważne jest osuszenie posadzki, ponieważ ta zawiera najwięcej wilgoci, która następnie może uszkodzić drewno. Długość całkowitego okresu wysuszania domu to kwestia indywidualna.

Jak powstają domy z bali?

W Polsce najczęściej stosuje się technologię kanadyjską, stosowaną w Skandynawii. Pozwala ona bardzo szybko wybudować dom z bali, dużo szybciej niż dom murowany. Na ten rodzaj budowy, decydują się głównie osoby, które chcą mieć w niedługim czasie swój własny kąt. Polega ona na postawieniu konstrukcji szkieletowej z drewna. Całość powstaje na murowanych fundamentach. To w nich zakotwicza się poziomą belkę, a następnie opiera na niej drewniane słupki. Gdy całość jest gotowa, wolne przestrzenie się izoluje. Stosowane w tym celu materiały to wełna mineralna, styropian lub wełna drzewna.

Dodatkowo z zewnątrz montuje się folię wiatroizolacyjną, a od wewnątrz folię paroizolacyjną. Następnie wewnętrzne ściany okłada się płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz całość wygląda jak dom murowany. Domy drewniane nie są wcale gorzej wyciszone, jedynie mniej utrzymują ciepło, ale równie szybko się nagrzewają. Podczas całego procesu należy również osuszyć jego murowane elementy. Jest to etap niezbędny, aby móc cieszyć się domem przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Najważniejsze etapy osuszania posadzek

Osuszanie posadzek w domu z bali to niezwykle ważny proces. Należy o tym pamiętać, szczególnie gdy na podłodze chce się mieć drewniane deski. Warto wiedzieć, że proces osuszania działa przy wzajemnym oddziaływaniu na siebie temperatury i cyrkulacji powietrza. Podstawowym celem osuszenia posadzek jest doprowadzenie ich wilgotności do takiego poziomu, w którym nie będą one negatywnie oddziaływać na drewno. Betonowe posadzki od chwili wylania do wysuszenie, w domach drewnianych powinny stracić około 2/3 wody użytej podczas ich wykonywania. Zakłada się, że z 1 metra kwadratowego powinno odparować około 5 litrów wody.

Co może przeszkodzić w osuszaniu posadzek?

Przede wszystkim podczas osuszania budynku czas nie jest sprzymierzeńcem, a wrogiem. Co prawda latem nie ma większego problemu z osuszaniem posadzek. Wystarczy tylko zapewnić budynkowi odpowiedni sprzęt i cyrkulację powietrza. Inaczej jest zimą. Wtedy to czas osuszania się wydłuża o dodatkowe kilka-kilkanaście dni. Przekłada się to na czas ukończenia budowy domu. Co jeszcze wpływa na osuszanie posadzek? Na pewno jakość betonu. Im lepsza, tym oporniej i dłużej oddaje wilgoć. Duże znaczenie ma ich grubość- im grubsze, tym dłużej schną. Dodatkowo bardzo duży wpływ mają warunki otoczenia: im wyższa wilgotność w budynku, tym proces jest dłuższy oraz wyższa temperatura oznacza krótszy czas suszenia.

Sposoby osuszania posadzek

W lecie najlepszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest wykorzystanie natury, czyli tzw. suszenie naturalne. Musi się ono odbywać przy otwartych drzwiach i oknach. Suszenie to jest dłuższe i nie tak efektywne. Chcąc szybko wysuszyć posadzki, poleca się wynająć firmę zajmującą się tego typu działaniami. W tym celu wykorzystane zostaną specjalistyczne urządzenia, tj. osuszacze, nagrzewnice, wentylatory oraz urządzenia monitorujące. Wówczas nic nie zostanie przegapione, a cały proces zostanie skrócony nawet do kilku dni, w zależności od wielkości domu.