Wilgoć pod posadzką jest wysoce niepożądanym zjawiskiem, które niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Maksymalna dopuszczalna wilgotność wylewki betonowej wynosi zaledwie 2%. Powyżej tego poziomu mogą zacząć się problemy. Jakie dokładnie? Przede wszystkim rozwój pleśni i grzybów, które źle wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników i mogą być przyczyną alergii. Kolejny problem ze zbyt wysoką wilgotnością to możliwość uszkodzenia konstrukcji budynku. Jak przebiega osuszanie posadzek? Z jakich etapów składa się cały proces?
Osuszanie posadzek – krok pierwszy
Aby skutecznie przeprowadzić osuszanie posadzki, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę bądź przyczyny zbyt wysokiej wilgotności. Czy można zrobić to samodzielnie? W niektórych przypadkach nie jest to bardzo skomplikowane. Pęknięta rura kanalizacyjna znajdująca się w widocznym miejscu jest najprostsza do rozpoznania. Gorzej jeżeli wyciek jest zlokalizowany pod posadzką i jedyne co można zaobserwować to mokra plama.
- Uszkodzenie konstrukcji budynku jest również bardzo trudne do samodzielnego zlokalizowania. Warto pamiętać, że kucie posadzki bez 100% pewności znalezienia źródła wycieku nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W wielu przypadkach bywa tak, że po skuciu posadzki okazuje się, iż np. pęknięta rura znajduje się w zupełnie innym miejscu.
- Jeżeli nie jesteśmy pewni przyczyny wysokiego poziomu wilgotności, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Osuszanie posadzek zaczyna się od dokładnego ustalenia przyczyny z wykorzystaniem kilku metod. W trakcie takich analiz wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia pomiarowe.
Firmy specjalizujące się w usługach tego typu mają wieloletnie doświadczenie w ustalaniu przyczyn zawilgocenia posadzki, zarówno w budynkach mieszkalnych, magazynach jak i fabrykach.
Krok drugi
W momencie gdy przyczyna zbyt dużej wilgotności zostanie zdiagnozowana i usunięta, wówczas należy rozpocząć osuszanie.
- Czy nie można po prostu poczekać, aż posadzka wyschnie samoistnie? Nie, ponieważ ten proces mógłby potrwać zbyt długo, a ryzyko rozwoju pleśni oraz grzybów jest zbyt wysokie.
- Jak wygląda osuszanie posadzek? Profesjonalne firmy oferujące usługi związane z lokalizacją przyczyny dużej wilgotności przeważnie dysponują także osuszaczami na wynajem. Przed użyciem urządzeń tego typu, warto uszczelnić okna i drzwi.
- Kolejny krok to ustawienie osuszacza na środku pomieszczenia i włączenie sprzętu.
Jak długo musi pracować osuszacz? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ czas działania jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest stopień zawilgocenia. Im wyższy, tym czas potrzebny do osiągnięcia 2% wilgotności będzie dłuższy. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia. Jeżeli zawilgocenie posadzki występuje na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, wówczas również należy liczyć się z koniecznością dłuższej pracy osuszacza. Ostatnie dwa czynniki to liczba pracujących urządzeń i ich moc. Tutaj zasada jest prosta – więcej osuszaczy jest w stanie osuszyć większą powierzchnię w krótszym czasie. Po skutecznym obniżeniu wilgotności posadzki do odpowiedniego poziomu, można rozpocząć prace remontowe, o ile są one niezbędne. Jeżeli tak jest, skorzystanie z usług profesjonalnych firm pozwala ograniczyć ich zakres do absolutnego minimum.