Osuszanie piwnicy – co jest potrzebne?

Co jest potrzebne do osuszenia piwnicy

Piwnica to jedno z pomieszczeń, w których najczęściej występuje zbyt wysoka wilgotność powietrza. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim nieszczelna lub uszkodzona konstrukcja budynku, w połączeniu z bliskością gruntu, mogą skutkować zawilgoceniem piwnicy. Kolejną przyczyną są usterki instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Te z kolei stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia domowników. Aby skutecznie osuszyć piwnicę, przede wszystkim trzeba wyeliminować przyczynę wilgoci. Następnie wykorzystuje się osuszacze, które po podłączeniu do domowej sieci elektrycznej stopniowo osuszają ściany, sufit i podłogę.


Osuszacze – w jaki sposób się ich używa?


Zakup profesjonalnego osuszacza wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego zdecydowanie lepiej jest go wynająć. Korzystając z usług firm można liczyć nie tylko na technicznie sprawny sprzęt, ale przede wszystkim fachowe doradztwo. Dotyczy ono konkretnego modelu, liczby osuszaczy, a także czasu ich pracy. Taka wiedza umożliwia wynajmującemu osuszenie piwnicy w możliwie najkrótszym czasie. Jak działają takie urządzenia?

  • Przede wszystkim należy wspomnieć, że proces osuszania jest najbardziej efektywny w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 20℃. Ponadto wilgotność powietrza musi zawierać się w przedziale od 30 do 90%.
  • Przed włączeniem urządzenia należy szczelnie zamknąć drzwi i zabezpieczyć otwory wentylacyjne. Im szczelniejsze pomieszczenie, tym osuszanie będzie efektywniejsze.
  • W zdecydowanej większości przypadków zaleca się aby osuszacze umiejscowić na środku piwnicy. Wówczas cały proces będzie przebiegał równomiernie. Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść na osuszaczu żadnych przedmiotów ani zasłaniać otworów.

Urządzenia przeznaczone do osuszania budynków działają najefektywniej w przypadku ścian o grubości do 1 m. W praktyce oznacza to, że można je wykorzystywać w praktycznie każdej piwnicy.


Osuszacze – dodatkowe informacje


Praca urządzeń wykorzystywanych do osuszania pomieszczeń jest często wspierana przez wentylatory. Dzięki nim, cyrkulacja powietrza np. w piwnicy znacząco wzrasta. Takie połączenie daje najlepsze efekty w przypadku bardzo zawilgoconych pomieszczeń, w których występuje np. grzyb i pleśń. Oba urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością, przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Co to oznacza w praktyce? Nawet w razie długiego osuszania, wysokość rachunków za energię elektryczną nie powinna drastycznie wzrosnąć.

Osuszacze i wentylatory to stosunkowo duże urządzenia, dlatego firmy, które oferują wynajem sprzętu tego typu zapewniają także transport. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie każdy dysponuje odpowiednio dużym pojazdem. W trakcie rozładunku sprzętu można dopytać o szczegóły dotyczące użytkowania osuszaczy i wentylatorów. Jeżeli jednak w dalszym ciągu pojawiają się wątpliwości, należy skontaktować się z infolinią i wyjaśnić wszystkie nieścisłości. W zdecydowanej większości przypadków nie ma takiej potrzeby, dlatego że używanie tych urządzeń jest proste i intuicyjne.


Dlaczego trzeba osuszać piwnicę?

Wysoka wilgotność powietrza powoduje rozwój pleśni i grzybów. Te z kolei mogą być przyczyną problemów zdrowotnych. Niestety pleśń w skrajnych przypadkach może rozszerzyć się na wyższe kondygnacje. Wówczas nie pozostaje nic innego jak usunięcie źródła zbyt wysokiego poziomu wilgotności w powietrzu, osuszenie pomieszczeń i przeprowadzenie remontu. Zazwyczaj obejmuje on skucie tynków, użycie specjalnego preparatu, ponowne tynkowanie i malowanie.