Osuszanie podposadzkowe – dlaczego jest ważne?

posadzka

Wilgoć gromadząca się pod posadzką to poważny problem. Niestety jej odparowanie blokuje m.in. folia, a także szlichty. W niektórych przypadkach wilgoć jest podciągana przez ściany, na których pojawiają się nieestetycznie wyglądające wykwity. Może również dojść do przebarwień, łuszczenia farby oraz do rozwoju pleśni i grzybów, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Osuszanie posadzek rozwiązuje wszystkie powyższe problemy, dlatego w sytuacji gdy zaobserwujemy pierwsze objawy zawilgoconej posadzki, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, specjalizujących się w osuszaniu budynków i pomieszczeń.

Osuszanie posadzek – najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto osuszać posadzki? Powodów jest przynajmniej kilka.

  • Osuszanie posadzek jest praktycznie bezinwazyjne. Wystarczy wykonać kilka otworów technicznych. Taka ingerencja jest niczym w porównaniu do generalnego remontu, który wiąże się z wysokimi kosztami i dodatkowo jest bardzo czasochłonny. Skuwanie posadzki i całościowa wymiana termoizolacji całkowicie wyłączają z użytkowania pomieszczenie na stosunkowo długi czas.
  • Osuszanie posadzek hamuje rozmnażanie się pleśni oraz grzybów. Niestety rozwój szkodliwych drobnoustrojów może być przyczyną alergii i innych chorób oraz dolegliwości.
  • Jeżeli pojawiła się szkoda, osuszanie posadzki umożliwi przystąpienie do naprawy nawet po kilkunastu dniach. Jest to niezwykle istotne, m.in. z punktu widzenia komfortu mieszkańców i ograniczania zakresu prac.

Zatem w jaki sposób przebiega osuszanie posadzek? Przez wspomniane wcześniej otwory techniczne doświadczeni pracownicy wtłaczają powietrze, które charakteryzuje się bardzo niskim stężeniem wilgoci. Powietrza działa jak gąbka i pochłania wilgoć z posadzek, a następnie jest odprowadzane na zewnątrz.

Ile trwa osuszanie posadzek?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stopnia zawilgocenia posadzki, a także od jej wielkości i innych czynników. Przyjęło się jednak, że cały proces trwa kilkanaście dni. Oczywiście w skrajnych przypadkach może potrwać dłużej. W sytuacji gdy posadzka jest bardzo wilgotna przez długi okres, może dojść do rozwoju pleśni i grzybów. Niestety samo osuszanie ich nie usunie. Co zatem należy zrobić? Pierwszy krok to użycie szpachelki i zeskrobanie grzyba lub pleśni. W skrajnych przypadkach nie obejdzie się bez skucia tynku. Kolejny etap to użycie specjalnego preparatu grzybobójczego.

Dodatkowe infromacje o osuszaniu posadzek

Część osób obawia się zlecić usługę osuszania podposadzkowego, ponieważ nie chce ryzykować uszkodzenia ogrzewania podłogowego, przewodów elektrycznych lub instalacji wodno-kanalizacyjnej. W praktyce, taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna. Profesjonalne firmy wykorzystują zaawansowane urządzenia, przeznaczone do wyszukiwania zarówno instalacji elektrycznej, jak i wodno-kanalizacyjnej oraz wszystkich elementów, które mogłyby znajdować się w posadzce. Dopiero po upewnieniu się, że w trakcie wiercenia otworów technicznych pracownik nie natrafi na żadną rzecz, zaczyna się odwiert. Takie podejście gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Warto również wiedzieć, że osuszanie posadzek redukuje koszty związane z ogrzewaniem budynku. Wilgotna, a w skrajnych przypadkach całkowicie mokra termoizolacja charakteryzuje się zdecydowanie wyższą przenikalnością cieplną. To z kolei wiąże się z koniecznością bardziej intensywnego ogrzewania.