Wielu z nas unika tego tematu, ale musimy zdawać sobie sprawę, że przecieki i zalania dotknąć mogą każdego. A gdy tak się stanie, skutki niosą ze sobą nie tylko nieprzyjemności, ale również poważne uszkodzenia. Jakie dokładnie szkody może spowodować woda w mieszkaniu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Przyczyny zalania mieszkania
Na początek warto ustalić, co w ogóle może doprowadzić do obecności wody w mieszkaniu? Co stanowi przyczynę zalania? Najczęściej sprawcą tego nieszczęścia w pomieszczeniu jest nieszczelny kran, dlatego tak często mówi się o tym, aby regularnie sprawdzać poszczególne konstrukcje. To jednak nie wszystko, ponieważ do zalania może doprowadzić również uszkodzony wężyk doprowadzający wodę do pralki, czy awaria zmywarki.
Jednak problem może leżeć również po stronie instalacji wodnej lub instalacji centralnego ogrzewania. W chłodniejsze miesiące problem pojawia się również przez mróz, który przyczynia się do pęknięć rur, co zwiększa ryzyko zalania i wystąpienia wody w mieszkaniu. Co gorsza, awaria wcale nie musi znajdować się u nas, by doprowadzić do poważnych szkód.
Jeśli sąsiedzi mieszkający nad nami będą mieli uszkodzone rury bądź sprzęt, to skutki mogą odbić się na naszym lokalu. Czasami obecność w mieszkaniu daje możliwość natychmiastowej reakcji i uniknięcia tragedii, jednak w wielu przydatkach usterki są tak duże, że konsekwencje są nie do przewidzenia, szczególnie gdy nie ma nas wtedy w domu.
Jakie szkody mogą wiązać się z przeciekami?
Jakich szkód w takich przypadkach powinniśmy się spodziewać? Elementem, który najbardziej cierpi przez wodę, jest podłoga. To właśnie ona wsiąka dużą ilość tego żywiołu, więc jeśli nie zostaną szybko podjęte odpowiednie kroki, to może skończyć się dla nas zniszczeniem drewna. Co więcej, posiadanie paneli, wykładziny, czy tapicerki może oznaczać konieczność wymiany na nową.
Jeśli przeciek leży po stronie sąsiada mieszkającego nad nami, to woda może zniszczyć również ściany i sufit. Farba i gładź poddane działaniu namoknięcia łuszczą się i odpadają. Co więcej, zalanie mieszkania może odbić się też na uszkodzeniu instalacji elektrycznej. Woda znajdująca się w niej grozi zwarciem i może doprowadzić nawet do porażenia mieszkańców.
Wilgoć, która pozostaje w ścianach i pod podłogą nie tylko może doprowadzić do naruszenia ich nienagannego stanu, ale również może spowodować powstanie grzyba i pleśni. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze przebywanie w takich pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, czy nawet życia.
Wpływ wody może odbić się również negatywnie na wyposażeniu naszego lokalu, czyli na meblach. Długi kontakt drewnianej konstrukcji z wodą osłabia ją, więc trzymanie zalanych mebli staje się bardzo niebezpieczne. To jednak nie wszystko, ponieważ nasiąknięte meble po prostu niszczeją. Niektóre z nich nie nadają się już do ponownego użytku, zwłaszcza jeśli zostaną przez nas pominięte przy pracach porządkowych.
Jakby tego było mało, to w zalaniu może również ucierpieć sprzęt RTV i AGD. Tego typu przedmioty elektroniczne są wrażliwe na działanie wody, więc jeśli znalazły się na drodze przecieku lub zostały podtopione, to mogą wymagać naprawy lub wymiany na nowe.
Jak poradzić sobie z wodą w mieszkaniu?
Co w takich przypadkach powinniśmy robić? Na pewno nie należy czekać, aż wszystkie uszkodzenia same znikną, bo tak się nie stanie. Im szybciej podjęte zostaną działania, tym szanse na zminimalizowanie strat rosną. Co w takim razie robić? Najlepiej zdecydować się na profesjonalne osuszanie posadzek. Do dyspozycji pozostaje nasza wykwalifikowana firma, która ma bogate doświadczenie, odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz sprzęt. Podejmujemy szybką interwencję, pozbywamy się wody z mieszkania, dzięki temu nie powstaje pleśń, a sprzęt nie ulega całkowitemu zniszczeniu.