Jak bezpiecznie korzystać z osuszaczy?

wentylator i osuszacz

Osuszacze powietrza są wykorzystywane nie tylko w przypadku zalania domu, mieszkania lub biura, ale również w sytuacji gdy chcemy pozbyć się nadmiaru wilgoci w danym budynku. Zakup urządzenia tego typu w większości przypadków jest nieopłacalny, dlatego wiele osób decyduje się na wynajem osuszaczy. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące używania tego sprzętu? Co należy zrobić aby podnieść skuteczność działania osuszacza?

Podstawowe informacje o osuszaczach

Przede wszystkim warto przypomnieć, że osuszacze to urządzenia przeznaczone do osuszania powietrza w pomieszczeniach z zamkniętymi oknami i drzwiami. Czas potrzebny na wykonanie tej czynności jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia, a tak naprawdę jego kubatura. Drugi czynnik to moc i liczba osuszaczy, natomiast trzeci to szczelność pomieszczenia. Ponadto niezwykle ważny jest stopień zawilgocenia. Firmy oferujące wynajem osuszaczy, dysponują również profesjonalnym sprzętem, dzięki któremu można precyzyjnie ustalić źródło lub źródła zbyt wysokiej wilgotności. Tylko kompleksowe podejście do osuszania daje gwarancje, że problem nie powróci w przyszłości. Jak bezpiecznie użytkować osuszacz?

  • Urządzenie powinno znajdować się na środku pomieszczenia. W żadnym wypadku nie może być oparte o ścianę z żadnej strony.
  • Sprzęt nie może znajdować się zbyt blisko źródeł ciepła. W skrajnych przypadkach zbyt wysoka temperatura może być przyczyną awarii.
  • Na urządzeniu nie można kłaść żadnych przedmiotów, ponieważ może to grozić ich zepsuciem, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zapłonu.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać wylotu i wlotu powietrza, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu.
  • W sytuacji gdy osuszacz musi pracować blisko ściany, należy ustawiać go w odległości m.in. 50 cm.

Wynajem osuszaczy to skuteczny sposób na szybkie i efektywne pozbycie się nadmiaru wilgoci. Warto jednak pamiętać, że urządzenia tego typu można użytkować wyłącznie w zakresie temperatur podanym przez producenta.

Wynajem osuszaczy – co jeszcze warto wiedzieć?

Aby osuszacze działały maksymalnie wydajnie, temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna przekraczać 20℃. Kolejną kwestią jest wilgotność powietrza, która musi zawierać się w przedziale od 30% do 90%. Jeżeli mamy do czynienia z przewyższeniem granicznych wartości, wówczas używanie urządzeń może okazać się nieskuteczne. Wynajem osuszaczy poleca się przede wszystkim w sytuacji, gdy ściany w budynkach mają maksymalną grubość 100 cm.

  • Przed włączeniem osuszacza, oprócz wspomnianych zamkniętych okien i drzwi, należy także zasłonić otwory wentylacyjne. Takie działanie znacząco poprawia efektywność urządzeń.
  • Osuszacze mogą być z powodzeniem wykorzystywane w piwnicach, gdzie problem ze zbyt dużą wilgotnością powietrza występuje nagminnie.
  • Warto wspomnieć, że im wcześniej zdecydujemy się na rozwiązanie problemu ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, tym działania z tym związane będą krótsze. Oczywiście przekłada się to również na niższe koszty.
  • Wybrane firmy oferujące wynajem urządzeń świadczą też usługi dostawcze. Jest to szczególnie istotne gdy decydujemy się wypożyczyć kilka osuszaczy.

Korzystając z pomocy profesjonalnej firmy, każdy klient zostanie dokładnie poinstruowany o zasadach jakie trzeba przestrzegać, korzystając ze sprzętu tego typu. Ponadto w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z użytkowaniem urządzenia, zawsze można skontaktować się z firmą.