Jak osuszyć budynek po zalaniu wodą – nasze metody

osuszanie budynków

Nagromadzona wilgoć w pomieszczeniach może wyrządzić mnóstwo szkód. Gdy jest jej dużo, przebywanie w nich będzie wręcz niemożliwe. Tak właśnie dzieje się po zalaniu budynku wodą, na przykład wskutek powodzi czy też pękniętej rury. Czy można coś zrobić, by jakość uratować taką przestrzeń?

Rozwiązaniem jest oczywiście profesjonalne osuszanie budynków, przeprowadzone z użyciem specjalistycznych sprzętów i sprawdzonych metod. W przypadku zalania tradycyjne metody z reguły okazują się nieskuteczne, dlatego nie warto tracić na nie czasu i nerwów. Lepiej od razu zgłosić się do specjalistów, co zwiększy szanse na powodzenie.

Osuszanie budynków – jak działamy?

Naszym celem jest przeprowadzenie całego procesu w sposób maksymalnie szybki i sprawny. Wiemy doskonale, jakie skutki może wyrządzić wilgoć – z tego powodu natychmiast po zleceniu przechodzimy do działania. W tym celu korzystamy z nowoczesnych, specjalistycznych osuszaczy, dobieranych do specyfiki pomieszczenia, jak również zakresu i rodzaju zawilgocenia.

Dzięki tego typu sprzętom możliwe staje się usunięcie nadmiaru wilgoci. Cały proces wspierany jest przez działania mające na celu odtworzenie izolacji poziome. Wszystko po to, aby odciąć dopływ wilgoci do wnętrza, co sprawi, że sytuacja zostanie opanowana. Warto podkreślić, że tak rozumiane osuszanie budynków realizowane jest za sprawą metod bezinwazyjnych i inwazyjnych.

W pierwszym przypadku chodzi o to, aby nie naruszać struktury ścian oraz tynków. Staje się to możliwe dzięki zastosowaniu zarówno osuszaczy, jak i nagrzewnic. To jednak nie koniec. Ważną funkcję spełniają bowiem także wentylatory, które usprawniają wymianę powietrza w pomieszczeniu. Ściany są więc nagrzewane, a wilgoć skutecznie usuwana. Wszystko to przekłada się na końcowy efekt w postaci suchych ścian oraz posadzek.

Jak natomiast wyglądają metody inwazyjne? Realizowane są one w przypadku bardzo poważnego zawilgocenia. W takich sytuacjach często niezbędne staje się odpowiednio przeprowadzone podcinanie ścian, pozwalające na skuteczniejsze pozbycie się wilgoci. Do metod inwazyjnych trzeba zaliczyć ponadto iniekcję, która jest wykonywana na trzy różne sposoby.

  • Iniekcja krystaliczna – jeśli straty są duże, konieczne staje się wykonanie tak zwanej blokady przeciwwilgociowej i wykorzystanie tak zwanej „mokrej ścieżki. Całość polega na wykonaniu otworów iniekcyjnych, a także użyciu mieszaniny wody, cementu i specjalnego aktywatora.
  • Iniekcja ciśnieniowa – tu również kluczowy staje się odpowiednio dobrany preparat, który występuje w postaci żelu. Co ważne, bariera wodoszczelna staje się gotowa już po kilkunastu minutach.
  • Iniekcja grawitacyjna – jest to metoda stosunkowo tania i bardzo ekologiczna. Polega na wytworzenie użyciu środka chemicznego (iniektu), który, pod wpływem grawitacji, przenika do materiałów konstrukcyjnych.

Jak skutecznie osuszyć budynek?

Wybór optymalnej metody usuwania wilgoci warto zostawić specjalistą. Dokonają oni dokładnej analizy zalanych pomieszczeń i na podstawie zebranych informacji przygotują plan działania. Pozwala to uzyskać bardzo wysoką skuteczność osuszania, dzięki czemu budynek ponownie może zostać wykorzystany.

Osuszanie realizowane jest w dowolnych obiektach. Mowa tu nie tylko o domach i mieszkaniach, ale też garażach, piwnicach, biurach, warsztatach i wszędzie tam, gdzie doszło do zalania. Bez względu na jego przyczynę. W każdej sytuacji warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalistów, którzy dają gwarancję wysokiej skuteczności prowadzonych działań.