Przeprowadzasz remont lub budowę domu, podczas której zamierzasz zająć się także tynkowaniem? Bardzo zależy Ci na czasie, aby jak najszybciej posunąć naprzód inne prace? Zastanawiasz się, jak długo będą schnąć tynki? I co zrobić, by przyspieszyć ten proces? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Na jak długo należy zostawić tynk do wyschnięcia?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od warunków zewnętrznych, a także stanu podłoża przed nałożeniem tynku. Zdarza się, że jest ono zawilgotniałe z powodu przecieków lub kondensacji pary wodnej. W takim przypadku wilgotne plamy na ścianach będą powstawały nierównomiernie, a tynk w tych miejscach może schnąć nawet miesiąc. Oczywiście podczas lata schnie znacznie szybciej, ale należy pamiętać, że w trakcie pory jesienno-zimowej, będzie to trwało dłużej. Wydłużony proces spowodowany jest niższymi temperaturami oraz większą wilgotnością powietrza na dworze.
Dużo zależy również od rodzaju tynku, jaki został użyty. Do najczęściej stosowanych należy z pewnością tynk gipsowy, a także wapienno-cementowe. Ten drugi schnie zdecydowanie dłużej – zazwyczaj około miesiąca, natomiast gipsowy koło dwóch tygodni. Oczywiście ogromny wpływ na tempo schnięcia ma przepływ powietrza. Można to bardzo łatwo zaobserwować np. w kątach pomieszczeń, które zazwyczaj schną najwolniej z powodu braku swobodnego przepływu powietrza.
W czym mogą nam pomóc osuszacze powietrza?
Doskonałym sposobem na przyspieszenie procesu schnięcia ścian jest użycie osuszaczy powietrza. Są to profesjonalne maszyny budowlane, które w zależności od swojej efektywności są w stanie pobrać z powietrza nawet kilkadziesiąt litrów wody w ciągu doby. Dzięki temu te najbardziej wilgotne ściany będą w stanie wyschnąć. Należy działać jednak szybko i monitorować wilgotność ścian na bieżąco, gdyż na tych mokrych, które zostaną pozostawione na zbyt długi czas, może wystąpić szczelina i warstwa, która sprawi, że samoczynne odparowanie wody ze ściany będzie już niemożliwe. Taki stan rzeczy może natomiast przyczynić się do bardzo poważnych uszkodzeń, a co za tym idzie poniesienia ogromnych kosztów. Oczywiście tempo schnięcia tynków przy użyciu osuszaczy również zależy od wspomnianych wyżej czynników, jednak z pewnością jest ono zdecydowanie szybsze.
Wynajem osuszaczy
Rzetelna firma zapewni i dostarczy osuszacze powietrza, które pomogą w szybkim uporaniu się z budową, remontem czy zalaną piwnicą. Dlatego takiej należy szukać. Najważniejsze podczas jej wyboru jest długoletnie doświadczenie i nienaganna znajomość tematu, dzięki którym sprosta nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Dodatkowo oprócz wynajmu osuszaczy, można skorzystać z usługi pomiaru wilgoci oraz holistycznego osuszania budynków, włączając pozbywanie się pleśni ze ścian oraz zabezpieczanie ich na przyszłość. W asortymencie wynajmu osuszaczy znajduje się niemal 140 w pełni profesjonalnych urządzeń o najwyższej jakości.
Wykwalifikowani pracownicy posiadają rozległą wiedzę w tej dziedzinie i z pewnością wybiorą najlepszą metodą, w pełni dostosowaną do zastanej sytuacji. Eksperci opierają się na wiedzy oraz faktach, dzięki czemu rozwiązują problemy dotyczące wilgoci na stałe, nie tylko objawowo. Proces osuszania rozpoczynają od wnikliwej analizy oraz znalezienia przyczyny występującego stanu. Wybierając rzetelną firmę, możemy liczyć na wybór najróżniejszych modeli nowych osuszaczy, a także używanych, które przetransportowane są w wybrane miejsce przez klienta.