Osuszacze powietrza pozwalają na manipulację poziomem wilgotności w zamkniętych przestrzeniach. Domy i mieszkania, które borykają się z problemem wysokiej wilgotności, powinny zostać wyposażone w tego rodzaju urządzenie. Zbyt duża wilgotność może bowiem powodować szereg problemów, których można uniknąć zwyczajnie zaopatrując się w osuszacz powietrza.
Jakie są konsekwencje zbyt wysokiej wilgotności?
Duża wilgotność wiąże się z gromadzeniem cząsteczek wody na ścianach. To z kolei prowadzi do powstania środowiska optymalnego do rozrostu pleśni oraz grzybów. Samo usunięcie pleśni jest dosyć czasochłonne, a dodatkowo jej obecność wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Zawilgocona elewacja zwiększa również koszty ogrzewania, a w przypadku prac remontowych, należy najpierw pozbyć się nadmiernej wilgoci, co znacząco opóźnia rozpoczęcie prac. Należy więc zadbać o to, by wilgotność powietrza utrzymywała się w mieszkaniu bądź domu na właściwym poziomie.
Właściwy poziom wilgoci
Optymalny poziom wilgotności powinien mieścić się w granicach 40-60%. Należy przeciwdziałać zbyt wysokiemu poziomowi wilgotności powietrza, zanim pojawi się na ścianach w postaci pleśni. Można zaopatrzyć się w wilgotnościomierz, który na bieżąco będzie informował o procentowej ilości pary wodnej w powietrzu. W ten sposób można nie tylko niwelować wzrost wilgoci, ale również określić czy mieszkanie bądź dom jest podatne na ten niesprzyjający czynnik. Należy wziąć pod uwagę również wpływ temperatury oraz pór roku na wilgotność powietrza. Wysoka temperatura zwiększa poziom pary wodnej w powietrzu, zatem w okresach letnich spodziewać się można zwiększonej ilości wilgoci. Oczywiście można niwelować działanie wysokich temperatur, korzystając z osuszaczy powietrza.
Działanie kondensacyjnych osuszaczy powietrza
Działanie tego rodzaju osuszaczy bazuje na zjawisku kondensacji, czyli skropleniu wody znajdującej się w powietrzu w postaci pary wodnej. Osuszacz zasysa powietrze i ochładza je, powodując tym samym kondensację pary wodnej. Zgromadzona woda, w zależności od rodzaju osuszacza, albo odpływa specjalnym wężykiem, albo gromadzi się w zbiorniku. Następnie osuszone powietrze zostaje podgrzane i wypuszczone z powrotem do otoczenia.
Działanie adsorpcyjnych osuszaczy powietrza
Ten typ osuszaczy bazuje na zjawisku gromadzenia wilgoci. Urządzenie ma wbudowany rotor pokryty żelem krzemionkowym wykazującym silną adsorpcję wody. Adsorbowana ciecz zostaje umieszczona w zbiorniku, a osuszone powietrze wędruje z powrotem do otoczenia, zupełnie jak w przypadku osuszaczy kondensacyjnych.
Cechy dobrego osuszacza powietrza
Istnieje kilka parametrów, dzięki którym można ocenić pracę osuszacza. Pierwszym z nich jest wydajność.
Wydajność osuszaczy mierzy się w litrach na dobę. Producenci sami informują o wydajności swojego produktu. Należy mieć jednak na uwadze, iż podane wartości w przypadku osuszaczy kondensacyjnych mierzone są w 30 °C oraz wilgotności równej 80%. Warunki te są optymalne dla działania osuszacza, zatem w przypadku wystąpienia innych zmiennych, jej wartość może się nieco zmienić.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest zużycie prądu. Domowe osuszacze kondensacyjne zużywają od 0,28kW do 0,39kW. Z kolei osuszacze adsorpcyjne pobierają około 0,56kW. Pomiary te dotyczą ciągłej pracy urządzenia.
Przepływ powietrza to kolejny istotny parametr, który po części wiąże się z samą wydajnością urządzenia. Określa on ilość wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę. Wartość parametru wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę. Im więcej metrów sześciennych powietrza urządzenie jest w stanie wymienić w ciągu godziny, tym większa jest jego wydajność.