Beton to materiał bardziej skomplikowany niż by się mogło wydawać. Laik być może mógłby pomyśleć, że wystarczy wysuszyć go jak najszybciej i można od razu kłaść podłogę. Takie podejście jest jednak bardzo dalekie od właściwego postępowania z betonową posadzką. Beton to materiał, który – jeżeli jest wykonany prawidłowo – zawiera dość sporo związanej wody. Nie oznacza to jednak, że obecna jest w nim wilgoć. Taki beton można wysuszyć i uzyska on bardzo dobre parametry. Niezbędny jest do tego jednak czas. Kiedy zatem można kłaść drewniane podłogi na świeżych posadzkach.
Jak wykonuje się posadzkę?
Posadzka betonowa to dobrze wypoziomowana warstwa betonu, która może, aczkolwiek nie musi być ostatnią warstwą stosowaną przed położeniem deskowania podłogi. Aby jednak posadzka mogła spełniać swoje funkcje, musi być wykonana prawidłowo. Przede wszystkim należy pamiętać, że beton ma określony czas wiązania. W zależności od zastosowanego cementu, a także rodzaju wykonywanej z niego konstrukcji, czas ten wynosić może od siedmiu dni, do około miesiąca. W tym czasie beton należy poddawać tak zwanej pielęgnacji. Nie jest to bynajmniej suszenie, ale proces zupełnie odwrotny – regularne polewanie betonu wodą. To jak często należy to robić, zależy od specyfiki samej mieszanki, ale również od warunków pogodowych.
W tym czasie zachodzi proces wiązania betonu. Cement w nim zawarty ulega całkowitemu skamienieniu, wiążąc jednocześnie zawartą w betonie wodę, piasek i inne materiały wypełniające. Po upływie czasu przeznaczonego na pielęgnację uzyskujemy właśnie świeżą posadzkę, która jednak w dalszym ciągu zawiera sporo wilgoci. Warto zaznaczyć, że dzisiaj możliwe jest również stosowanie dodatków do betonu, które znacznie skracają czas jego wiązania. Pielęgnacja betonowej posadzki jest jednak zawsze konieczna. Tylko tak beton uzyska właściwą sobie wytrzymałość i nie będzie się na przykład kruszył.
Czy po związaniu betonu można już kłaść podłogę?
Kiedy beton w posadzce jest już całkowicie związany, wciąż zawiera on sporo wilgoci. Jest to nadmiar wody, który z czasem z takiej posadzki wyparowuje, aż do czasu, gdy ilość zawartej w nim wilgoci nie będzie miała większego znaczenia. W dobrze wentylowanych pomieszczeniach beton schnie przynajmniej kilka tygodni. Jego warstwa o grubości czterech centymetrów potrzebuje na to około czterech tygodni. Sześciocentymetrowa warstwa schnie w takich warunkach już osiem tygodni. A osiem centymetrów betonu potrzebuje nawet szesnastu tygodni. Oczywiście zależy to w dużej mierze od temperatury, wilgotności powietrza i zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.
Kiedy kładziemy podłogę?
Podłogę kładziemy, dopiero kiedy posadzka wyschnie. Jak więc widać oczekiwanie może być bardzo długie. Proces ten da się jednak przyspieszyć. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju i różnej konstrukcji osuszacze. Możliwe jest na przykład ich wypożyczenie. W kwestii takiej jak wysokiej jakości osuszacze Poznań i inne większe miasta z łatwością są nam w stanie dostarczyć wysokiej jakości sprzętu. Zastosowanie tego rodzaju narzędzi pozwala na wielokrotne skrócenie czasu oczekiwania na wyschnięcie posadzki. Dlatego też stosuje się je bardzo często na większych budowach, w przypadku których czas na realizację inwestycji jest dość ograniczony, a pracuje się niezależnie od warunków atmosferycznych.
Warto pamiętać, żeby nie decydować się na położenie drewnianej podłogi zbyt wcześnie – kiedy posadzka nie jest jeszcze sucha. Zbyt duża ilość wilgoci w betonie może wpłynąć negatywnie na drewno i spowodować jego wypaczenie, albo znaczne pogorszenie walorów wizualnych.