Zdarza się, że w piwnicach pojawia się woda, a wówczas warto podjąć środki zaradcze. W ten sposób ocali się samo pomieszczenie, jak i jego zawartość. W praktyce zalewanie ma wiele powodów – oto najważniejsze z nich.
Powody zalewania piwnic
Do zalewania piwnic dochodzi np. w efekcie braku kanalizacji deszczowej i ogólnospływowej na ulicach. Woda, która spływa z dachów budynków, jest często odprowadzana rynnami i rurami spustowymi na trawnik, skąd przemieszcza się do ścian budynków.
W piwnicach dochodzi do zalewania, mimo że – jak wskazują specjaliści – woda gruntowa zalega dość głęboko, a w podłożu są przepuszczalne piaski. Sam sposób wykonania robót budowlanych, a także interwencyjnych robót melioracyjnych ma jednak wpływ na zjawiska gruntowo-wodne w rejonie obok budynku. Niewłaściwie przeprowadzone prace mogą powodować zalania piwnicy. Panujące powszechnie przekonanie, że podczas optymalnych warunków piwnic nie powinno zalewać, jest prawdą. Wówczas wystarczą standardowe formy ochrony. Warto także skorzystać z pomocy geotechnika, który oceni grunty oraz wskaże, jak właściwie zabezpieczyć je przed wilgocią. Czasami znaczenie mają detale związane np. z właściwym sposobem zasypywania fundamentów.
W praktyce zdarza się, że po odpowiednim zaizolowaniu fundamentów wystarczy dobrze wypełnić miejsce wykopu zagęszczonym gruntem, a na powierzchni wykonać spadek, by woda mogła odpływać od ścian budynku. W bardziej złożonych sytuacjach niezbędny jest z kolei drenaż zbierający wodę, która gromadzi się obok budynków. W ten sposób możliwe jest jej odprowadzenie w takie miejsce, by nie wpływała negatywnie na stan budynku i nie przedostawała się do piwnicy.
Jak uchronić się przed zalaniem piwnic?
Już na etapie prac w gruncie podczas budowy konieczne jest właściwe zaprojektowanie i dokładne wykonanie, co pozwoli uchronić się przed zalaniem piwnicy. W praktyce brak fachowości i połowicze rozwiązania pociągają za sobą dodatkowe koszty w przyszłości.
Podstawowym elementem, który daje ochronę przed zalaniem piwnic, jest izolacja ścian oraz podłóg. Wody gruntowe mogę przesiąkać przez ściany i wpływać do wewnątrz, dlatego ważne jest zastosowanie izolacji ścian i posadzek przy użyciu materiałów, które nie przepuszczają wody. Z zewnątrz stosuje się z kolei papę podkładową lub specjalne folie i folię tłoczoną. Jeśli budynek znajduje się w miejscu, gdzie jest duży spadek terenu, to wówczas woda mocno napiera na mury, a wówczas sama izolacja może nie być wystarczająca i konieczny jest drenaż.
Drenaż opaskowy wokół domu pozwala na odprowadzenie nadmiaru wód zgromadzonych wokół fundamentów. Wcześniej można też wykonać badania gruntu i sprawdzić poziom wód gruntowych, by w odpowiedni sposób umieścić izolację.
W celu ochrony przed zalewaniem piwnic istotne znaczenie ma też sama jakość podłoża. Warto zadbać, by to wokół domu posiadało spoisty grunt, dzięki czemu woda nie będzie tak łatwo wnikać w powierzchnię. Ma to znaczenie podczas opadów deszczu, kiedy duża ilość wody spada z dachu. Sam żwir nie daje w pełni wystarczającego zabezpieczenia, dlatego warto też umieścić w otoczeniu domu warstwę piasku i uformować delikatny spadek, aby woda odpływała jak najdalej od ścian domu.
Podczas mocnych opadów warto natomiast zastosować pompę wodną, która odprowadzi wodę z pomieszczeń. W domach z bramą garażową warto wykonać też studzienki.
Osuszanie piwnicy – skorzystaj z naszych usług
W dużych miastach i aglomeracjach miejskich warto szukać sprawdzonych fachowców, którzy wskażą jaka forma zabezpieczenia piwnic przed zalaniem jest najlepsza i podejmą się wykonania prac. Zachęcamy do kontaktu w przypadku zalania nie tylko piwnicy, ale i innych pomieszczeń w domu bądź w biurze. Wynajmujemy również osuszacze i sprawdzamy poziom wilgoci.