Kiedy powinniśmy ozonować samochód?

Kiedy powinniśmy ozonować samochód - okładka

Bakterie, wirusy i roztocza są wszędzie, nawet w samochodzie. Na szczęście, istnieje skuteczny sposób na zdezynfekowanie kokpitu – ozonowanie. Zabieg pozwala pozbyć się nie tylko drobnoustrojów, ale i przykrych zapachów. Jak często należy go wykonywać? Czy ozonowanie samochodów jest skuteczne?

Ozonowanie samochodów – dlaczego warto?

Dla wielu osób czystość w samochodzie to priorytet. Niestety, nawet regularne sprzątanie kokpitu nie jest w stanie usunąć z niego niewidocznych gołym okiem drobnoustrojów, takich jak wirusy, roztocza i zarodniki grzybów. Tymczasem negatywnie wpływają one na zdrowie i samopoczucie podróżujących w aucie osób. Dlatego warto się ich pozbyć. Celowi temu służy ozonowanie samochodów. Poznań jest miejscowością, w której takie ozonowanie jest dostępne.

Właściwości utleniające ozonu sprawiają, że gaz skutecznie usuwa:

  • pleśń,
  • zarodniki grzybów,
  • roztocza,
  • wirusy i bakterie,
  • pyłki i alergeny,
  • nieprzyjemne zapachy (w tym po dymie papierosowym, zwierzętach, paliwie, farbach i rozpuszczalnikach).

Ozonowanie dezaktywuje lub całkowicie niszczy szkodliwe drobnoustroje. Odkaża wnętrze samochodu i sprawia, że powietrze jest czyste i świeże. Gaz wnika głęboko we wszystkie zakamarki kokpitu, co gwarantuje nieskazitelną czystość. Ozonowanie samochodów jest polecane nie tylko wielbicielom porządku, ale i alergikom oraz osobom, które podróżują z dziećmi.

Na czym polega ozonowanie samochodu?

Zabieg ozonowania nie jest skomplikowany. Po wstępnym oczyszczeniu wnętrza samochodu na fotelu pasażera lub na dywaniku przed nim umieszcza się specjalne urządzenie – generator ozonu. W niektórych przypadkach sprzęt znajduje się poza pojazdem, a gaz jest wprowadzany przewodem przez uchylone drzwi lub okno.

Następnie ustawia się w aucie zamknięty obieg powietrza i włącza wentylatory. Pozwala to usunąć drobnoustroje i przykre zapachy z przewodów wentylacyjnych, które bywają największym siedliskiem roztoczy, zarodników grzybów i wirusów. Na koniec włącza się urządzenie, a ono rozpoczyna proces generowania ozonu i dezynfekcji wnętrza.

Choć ozonowanie samochodów nie jest skomplikowane, warto je powierzyć specjalistom. Tylko eksperci są bowiem w stanie odpowiednio dobrać stężenie gazu i czas zabiegu. Dysponują również wysokiej jakości sprzętem. Błędy w doborze dawki i wykorzystanie tanich urządzeń mogą mieć przykre konsekwencje, np. powodować odbarwienia tapicerki. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest wybór profesjonalistów, którzy mają za sobą wiele udanych realizacji.

Kiedy warto ozonować samochód?

Przyjmuje się, że ozonowanie samochodu należy wykonać raz do roku. Pozwoli to pozbyć się drobnoustrojów i przykrych zapachów, co w konsekwencji zwiększy komfort jazdy. W przypadku pojazdów alergików i osób często podróżujących ze zwierzętami zaleca się większą częstotliwość wykonywania zabiegu – minimum raz na pół roku, a nawet raz na kwartał.

Ozonowanie warto przeprowadzić tuż po zakupie samochodu z drugiej ręki. Wówczas zyskasz pewność, że podróżujesz dobrze zdezynfekowanym pojazdem, w którym nie ma żadnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Zabieg sprawdzi się również wtedy, gdy borykasz się z brzydkim zapachem w kokpicie. Pamiętaj jednak, że w pierwszej kolejności należy usunąć jego źródło, a dopiero potem przystępować do walki z niemiłą wonią.

Ozonowanie samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Z zabiegu korzystają już nie tylko właściciele firm przewozowych czy też kierowcy karetek pogotowia, ale i klienci indywidualni. Ozon skutecznie zabija drobnoustroje, dzięki czemu zyskujesz pewność, że podróżujesz w bezpiecznym środowisku.

Dla zainteresowanych: wykonujemy całościowe usługi typu ozonowanie pomieszczeń.