Intensywne opady deszczu, awaria pralki czy też uszkodzenie instalacji centralnego ogrzewania – wszystko to może doprowadzić do groźnego w skutkach zalania pomieszczeń. Żeby zminimalizować szkody powodowane przez wodę i wilgoć, warto zastosować osuszacze powietrza. Dlaczego fachowe osuszanie obiektów po zalaniu jest konieczne?
Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie obiektów po zalaniu?
Wielu osobom może się wydawać, że po zalaniu wystarczy zostawić obiekt do naturalnego wyschnięcia i problem rozwiąże się sam. Tymczasem woda i wilgoć mogą zalegać pod posadzką, w meblach oraz w murach i fundamentach, skąd samoistnie nie wyparują. Początkowo skutków ich obecności nie widać gołym okiem. Dopiero gdy w pomieszczeniu pojawia się nieprzyjemny zapach i pleśń, domownicy sięgają po specjalistyczne wsparcie i osuszacze powietrza.
Choć na wykorzystanie sprzętu do osuszania rzadko kiedy bywa za późno, najlepsze efekty przynosi ich natychmiastowe użycie. Pozwala bowiem pozbyć się wilgoci, której nie widać na pierwszy rzut oka, a która zalega w meblach, murach, pod posadzką i w fundamentach. Jej negatywny wpływ przejawia się na wiele sposobów.
Nadmierna wilgoć:
- przyczynia się do powstawania pleśni – wykwity i naloty grzybowe nie tylko brzydko wyglądają, ale również są szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Długotrwałe przebywanie w zagrzybionym wnętrzu może wywoływać bóle głowy, mięśni i stawów, a także być przyczyną rozdrażnienia, zmęczenia, bezsenności, spadku koncentracji, a nawet zaburzeń pamięci czy też depresji.
Toksyny wytwarzane przez grzyby atakują układ immunologiczny i oddechowy. W efekcie osłabiają odporność i przyczyniają się do rozwoju astmy, alergii i schorzeń, takich jak dysfunkcje nerek oraz martwica wątroby. Mogą zaburzać pracę układu pokarmowego, a nawet prowadzić do niepłodności i nowotworów, np. płuc,
- powoduje nieprzyjemny zapach – w zawilgoconych pomieszczeniach czuć stęchlizną. W efekcie przebywanie w nich i wykorzystywanie do innych celów z czasem staje się wręcz niemożliwe. Wszystko bowiem przenika nieprzyjemnym zapachem, którego nie da się zamaskować odświeżaczami powietrza,
- przyspiesza starzenie się budynku – zalegająca w murach, stropach i fundamentach wilgoć stopniowo je niszczy. W efekcie obiekt starzeje się szybciej. Szybciej też wymaga gruntownego remontu, który jest kosztowny,
- niszczy meble, sprzęty, tapety i dywany – wszystko to chłonie wilgoć i ulega stopniowej degradacji,
- prowadzi do wzrostu kosztów ogrzewania – zalanie styropianu lub wełny sprawia, że warstwa izolacyjna traci swoje właściwości termiczne. W efekcie ciepło szybko ucieka z budynku, a do uzyskania pożądanej temperatury trzeba zużyć więcej opału. Powoduje to na wzrost kosztów ogrzewania.
W początkowej fazie skutki zawilgocenia pomieszczeń mogą nie być widoczne. Nie warto jednak czekać, aż dadzą o sobie znać, lecz od razu zdecydować się na fachowe osuszanie obiektów. Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą profesjonale usługi tego typu. Zwykle można również u nich wynająć osuszacze powietrza. To innowacyjne urządzenia, które pozwalają pozbyć się wilgoci zalegającej w meblach, tynkach, posadzkach, ścianach i fundamentach.
Fachowe osuszanie obiektów po zalaniu pozwoli na dobre rozprawić się z problemem wilgoci i uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Dlatego warto zdać się na doświadczenie fachowców. Dokonają oni oględzin i odpowiednio dobiorą osuszacze powietrza, dzięki czemu obiekt będzie można użytkować bez przeszkód.